Glyfosát riziko nepředstavuje

Pokud se glyfosát používá v souladu s etiketou, nepředstavuje riziko pro lidské zdraví a není kancerogenní. Uvedla to americká Agentura pro ochranu životního prostředí na konci ledna ve svém prozatímním rozhodnutí o přezkumu registrace této účinné látky. Glyfosát je v USA je registrován jako pesticid od roku 1974 a stejně jako další účinné látky ho agentura přehodnocuje v patnáctiletém cyklu.

Agentura pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, EPA) o tom informovala v tiskové zprávě. Uvedla, že zjištění týkající se rizika pro lidské zdraví jsou v souladu se závěry vědeckých přezkumů mnoha dalších zemí a dalších federálních agentur, včetně Ministerstva zemědělství USA, Kanadské regulační agentury pro ochranu před škůdci, Australského úřadu pro pesticidy a veterinární léčiva, Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a dalších.

Agentura požaduje další zmírňující opatření, aby pomohla zemědělcům zacílit ochranu a snížit problém s nárůstem odolnosti plevelů vůči glyfosátu. Současně provádí další dlouhodobější hodnocení, týkající se například vlivu na ohrožené druhy. EPA poté dokončí návrh biologického hodnocení glyfosátu, který bude podle předpokladů k dispozici pro veřejné připomínky na podzim letošního roku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *