Elatus Era – nabídku neodmítnete

Fungicid Elatus Era dokazuje, že je každým rokem schopen doručit nejen nejlepší účinnost na choroby, ale dokáže také nejlépe aktivovat fyziologické procesy v rostlinách, které vedou jak k lepší odolnosti proti suchu, tak zlepšují potravinářskou i sladovnickou jakost. Navíc přinášejí pozitivní vliv na výnos zrna.

V loňském suchém roce jsme opět ověřovali a porovnávali výkonnost a schopnosti fungicidů. Abychom je byli schopnosti adekvátně porovnat v kurativní situaci, aplikovali jsme je všechny ve fázi praporcového listu (BBCH 37–39) jako první fungicidní aplikaci.

Pokusy byly založeny ve třech lokalitách – Velká Bystřice, Troubsko a Malý Čepčín (SK) na třech odrůdách Federer, Patras, Jindra.

Průměrné napadení na neošetřených kontrolách

Průměrné napadení na neošetřených kontrolách bylo následující: padlí travní 6,3 %, rez pšeničná 27 %, braničnatka pšeničná 8,6 %, DTR 15 %.

Porosty byly jinak velmi pěkné, dobře založené, což potvrdil průměrný výnos na neošetřených kontrolách. I v tak suchém roce se pohyboval okolo 7,2 t/ha.

Graf 1 – Porovnání účinnosti proti hlavním chorobám

Elatus Era vykazoval v obou aplikovaných dávkách nejvyšší pozitivní efekt na výnos zrna a zelenou listovou plochu. V plné  dávce 1 l/ha to činilo v průměru 116 % čili 8,5 t/ha.

Z grafu 1 je patrné, že klíčové pro dosažení pozitivního výnosového výsledku byla účinnost na rez pšeničnou, která dosahovala vysokého napadení. Elatus Era je na rzi specialista a vykazuje tak nejlepší výsledky opakovaně, a to nejen na rez pšeničnou, ale i na rez plevovou či ječnou.

V těchto pokusech předvedl svou dominanci i v ostatních chorobách. Dosáhl nejvyšší účinnosti i na braničnatku pšeničnou na úrovni nad 85 %. Nejlepší konkurenti dosáhli pouze slabě nad 80 %. Zajímavostí také je, že Elatus Era měl také nejvyšší účinnost na DTR, i když my ji uvádíme jen jako vedlejší účinnost. Ale to nám nestačilo.

Elatus Era a kvalita produkce

Zajímalo nás také, jak Elatus Era ovlivňuje kvalitu produkce. Měli jsme možnost otestovat vzorky z celého pokusu založeného ve Velké Bystřici v laboratořích ZVÚ Kroměříž. A některé výsledky nás opravdu mile překvapily. Především pozitivní vliv Elatusu Era na objemovou hmotnost (graf 2) a také na HTZ (graf 3).

Na grafu číslo 2 můžeme vidět, že největší vliv na objemovou hmotnost měla varianta ošetřená Elatusem Era, ale překvapivě ne v plné dávce 1 l/ha, ale v dávce 0,8 l/ha. To může opět souviset s extrémním suchem, které už v tuto dobu panovalo. Obě varianty s Elatusem Era dosáhly nejlepších výsledků a posunuly kvalitu o jednu jakostní třídu oproti konkurenci.

Graf 2 – Vliv aplikace fungicidů na vybrané faktory potravinářské kvality (kg/hl)

Graf 3 – Vliv aplikace fungicidů na vybrané faktory potravinářské kvality – HTZ (g)

Extrémní sucho je patrné při pohledu na graf 3. Hodnota HTZ na kontrole nedosáhla ani na úroveň 30 g, a to je asi o 30 % nižší, než je deklarovaná hodnota této pšenice. Aplikace Elatusu Era dokázala zvýšit hodnotu až o 17 % procent, zatímco nejlepší konkurenční produkt jen o 8 %.

Výhodná nabídka balíčků

Pro letošní složitou sezónu jsme pro vás navíc připravili supervýhodnou nabídku balíčků na 100 ha. Při nákupu těchto balíčků okamžitě získáváte slevu 10 % oproti sóloproduktům.

Ing. Martin Hájek, Ph.D.

Syngenta CZ*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *