Dobrá genetika žádá kvalitní ochranu

Řepkové konference pod taktovkou společnosti Bayer, s. r. o., se zapíší jako historicky první, které představily nejen prostředky na ochranu této olejniny, ale také osiva pod obchodní značkou Dekalb. „Bayer se mění, ale zůstává inovativní společností. Přicházeli jsme na trh s novými prostředky na ochranu rostlin, nyní díky akvizici společnosti Monsanto budete od nás moci očekávat i inovace v oblasti osiv,“ informoval v úvodu Ing. Josef Drahorád, obchodní manažer firmy Bayer pro Českou republiku.

Po koupi společnosti Monsanto je firma Bayer schopna věnovat do výzkumu a vývoje prostředky na úrovni 2,4 miliardy eur. Je také dobře personálně vybavena, v rámci světa má osm tisíc kvalifikovaných výzkumných a vývojových pracovníků působících v rámci 35 pracovišť. Z pohledu šlechtění disponují 175 šlechtitelskými lokalitami. „Pokud se soustředíme na řepkovou kampaň, v České republice budou v letošním roce prodej osiv Dekalb podporovat dva týmy poradců hovořící jedním stejným hlasem,“ zdůraznil Ing. Drahorád. Nabídku chce firma Bayer podpořit co možná nejlepším poradenstvím, intenzivně pracují také na vysoké úrovni servisu.

Jak informoval zahraniční řečník Andrzej Domachowski, Českou republiku čekají v letošním roce dvě novinky z hlediska hybridů řepky Dekalb. Jde o DK Platon odolný vůči nádorovitosti košťálovin, a dále hybrid zatím pod označením DMH440 s aktuálně velmi žádanou odolností vůči viru žloutenky vodnice. Portfolio tak pro české pěstitele bude v letošní sezóně zahrnovat pět komerčních hybridů (DK Exception, DK Expansion, DK Exotter, DK Exlibris a DK Execto), dva hybridy s odolností k nádorovitosti košťálovin (DK Platon a DK Platinium), taktéž dva clearfieldové hybridy (DK Imperial CL a DK Impression CL) a již zmiňovaný hybrid DMH440, jehož registrace je očekávána na jaře letošního roku.

Na prahu řepkové sezóny hovořil Ing. František Matějovský, zástupce společnosti Bayer, také o nové tvorbě cen, které vedou ke zjednodušení a zprůhlednění systému. Znamená to, že pěstitel nebude dostávat slevy v procentech, ale na základě množství odebraného osiva přímo od firmy Bayer získá zpět určitou sumu peněz.

Novinkou v oblasti ochrany rostlin je fungicidní mořidlo Scenic Gold (fluopicolide 200 g/l, fluoxastrobin 150 g/l), který je vedle řepky určen také na moření osiv hořčice, ředkve olejné, vodnice, řepice olejné a hořčice sareptské proti fomové hnilobě brukvovitých, alternariové skvrnitosti brukvovitých, plísni zelné a rizoktoniové hnilobě, a to v dávce 10 l/t. Jak vysvětlila Ing. Jana Doubková, Ph.D., z firmy Bayer, účinná látka fluopicolide je obsažena například ve foliárních přípravcích pro ochranu révy vinné. Výhodou této účinné látky je, že účinkuje na houbové patogeny ze skupiny Oomycetes, do nichž patří plíseň zelná, má preventivní i kurativní účinek, distribuována je v rostlině xylémem, tudíž zajišťuje dlouhodobost účinku. Důležitou vlastností druhé účinné látky, fluoxastrobinu, který se řadí do skupiny strobilurinů, je, že penetruje dovnitř osiva a chrání tak osivo zevnitř i zvenčí, doplnila přednášející. Na grafech znázorňujících výsledky pokusů společnosti Bayer také ukázala kompletnější a vyšší účinnost Scenicu Gold ve srovnání se standardy, jejichž prodej byl v Evropě ukončen. Poukázala tím na fakt, že nové produkty mohou být účinnější než ty, které nahrazují, i když se trend vzhledem požadavkům Evropské unie ubírá spíše opačným směrem.

V blízké budoucnosti nabídne společnost Bayer pěstitelům také digitální platformu Climate FieldView.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *