Co prozradily pokusy v Kněževsi

V úterý proběhl již sedmnáctý ročník polních dnů firmy BASF spol. s r. o. v Kněževsi. Různé varianty ochrana přípravky pořádající firmy bylo možné posoudit v pěti plodinách – ozimé pšenici, ozimé řepce, jarním ječmeni, kukuřici a hrachu. Nedílnou součástí pokusů je již několik let víceletá nektarodárná směs.

První z novinek, které firma BASF pro své zákazníky připravila, odhalil již první blok s ozimou řepkou. Jde o fungicid Efilor (boscalid 133 g/l, metconazole 60 g/l), který je v dávce 1 l/ha registrován do řepky olejky proti černi řepkové, hlízence obecné, fomové hnilobě brukvovitých a také na zvýšení odolnosti proti poléhání. Jak vysvětlila Ing. Ivana Poňuchálková, obchodní zástupkyně, firma BASF tento přípravek orientuje pro jarní aplikaci do řepky.

V pšenici a jarním ječmeni Ing. Poňuchálková upozornila na novinku letošního roku, a to třísložkový fungicid Adexar Plus (epoxykonazol 41,6 g/l, fluxapyroxad 41,6 g/l, pyraklostrobin 66,6 g/l), který v sobě kombinuje ochranu proti listovým a klasovým chorobám obilnin.

Novinkou v jarním ječmeni je první nepostřikový fungicid Systiva. Jedná se o mořidlo s účinnou látkou fluxapyroxad (333 g/l) ze skupiny SDH inhibitorů. Podle obchodní zástupkyně podrží porost ječmene zdravý až do BBCH 37–39. Tento přípravek je registrován na moření jarního i ozimého ječmene proti plísni sněžné, sněti prašné ječné, pruhovitosti ječné, padlí travnímu, rzi ječné, hnědé skvrnitosti ječmene, rynchosporiové skvrnitosti a ramuláriové skvrnitosti ječmene. Registraci má taktéž do pšenice, tritikale, žita a ovsa, ovšem firma jej orientuje především do jarního ječmene.

V kukuřici Ing. Poňuchálková připomněla herbicid Akris (dimethenamid-P) 280 g/l, terbuthylazine 250 g/l) a fungicid Retengo Plus (epoxiconazole 50 g/l, pyraclostrobin 133 g/l) registrovaný proti spále a rzi kukuřičné.

Také v ochraně luskovin má společnost BASF co nabídnout. K zajímavým produktům patří fungicid registrovaný do luskovin proti plísni šedé a hlízence obecné s názvem Cantus (boscalid 500 g/kg) či hebicid Escort Nový (imazamox 16,7 g/l, pendimethalin 250 g/l).*

 

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *