Co nového přinášíme v kukuřici?

Příroda je velká učitelka. Každým rokem nám připravuje specifická zadání a my se z nich můžeme poučit. A na základě nově nabytých zkušeností se snažíme vypěstovat výnos o něco vyšší oproti sezonám minulým. Plody těchto aktivit představují také novinky, které jsme si pro vás připravili v portfoliu kukuřičných hybridů pro nastávající sezonu.

Členitost naší země je veliká a každý kout vyžaduje své řešení. Jednotlivé hybridy jsou šlechtěny do různých podmínek a následně v nich také testovány, tak aby měl každý pěstitel pokud možno šanci na kvalitní a bohatou úrodu, ať už v siláži, nebo v zrnu.

V následujícím textu informujeme o portfoliu nově uváděných hybridů kukuřice v roce 2020.

SY Glorius – sláva, která nezhasne

Pro zastánce robustních, velmi vysokých a mohutně olistěných rostlin kukuřice přinášíme hybrid SY Glorius. Jedná se o silážní hybrid (FAO 260), který je vhodný pro produkci mléka i bioplynu. Vedle silážních parametrů ale dokáže v tomto segmentu přesvědčit pěstitele i svými zrnovými výsledky. Pochází z německého šlechtění a vyniká vysokým obsahem škrobu a dlouhotrvajícím stay green efektem, což prokázal i během testů v minulých dvou velmi suchých sezonách.

Vlastnosti SY Glorius:

 • mohutný habitus a dlouhotrvající stay green efekt,
 • vysoký obsah škrobu s dobrou stravitelností vlákniny,
 • využití na mléko i bioplyn.

Po několik sezón sejí naši pěstitelé zrnovou odrůdu SY Fenomen, která si je získala svou výkonností také za sucha a zároveň schopností rychle uvolňovat vodu ze zrna ve správný čas. Toho dosahuje specifickou morfologií zrna spadající pod koňský zub. Jedná se o šestou nejčastěji pěstovanou zrnovou odrůdu v České republice dle šetření společnosti Kleffmann a vůbec nejvíce pěstovanou odrůdou společnosti Syngenta v celé Eurasii. Pro sezonu 2020 uvádíme jejího výkonného nástupce, odrůdu SY Fregat.

SY Fregat – eso nejen za sucha

SY Fregat je novým zrnovým hybridem technologie Artesian™. Kloubí v sobě excelentní suchovzdornost jako SY Fenomen a současně velmi dobrou reakci na intenzitu. Díky těmto vlastnostem vykazuje špičkové výsledky napříč celou Evropou od Francie, Německa, Česka až po Ukrajinu a Rusko. Velmi dobře si poradí s chladnějším nástupem jara a sušším průběhem léta. Je pro něj typický mohutnější kořenový systém a robustnější habitus ve srovnání s odrůdou SY Fenomen, což ho předurčuje také k možnosti sklizně na siláž. Podobně jako jeho předchůdce na začátku vegetace příliš nespěchá v růstu, ale během pozdního jara naplno rozvine svůj potenciál. Vyniká velkou palicí s plnou špičkou.

Vlastnosti SY Fregat:

 • vysoká suchovdornost,
 • velmi dobrá reakce na intenzitu,
 • mohutný kořenový systém – hybrid vhodný do všech půd,
 • vysoký a stabilní výnos ve všech oblastech pěstování.

SY Torino – nový nástupce hybridu NK Octet

Pokud jste navštívili naše polní dny, které pořádáme či spolupořádáme napříč republikou, mohli jste si na vlastní oči ověřit popisované charakteristiky nového hybridu SY Torino z maďarského šlechtění. Tento zrnový materiál s využitím i do siláže překvapí mohutností palice, která by snad ani do tohoto ranostního segmentu nepatřila. Dosahuje mnohdy až 20–22 řad zrna, a přestože se jedná o FAO 300/290, svojí výkoností soupeří s materiály s FAO 350. Vedle toho excelentně snadno uvolňuje vodu ze zrna, což se velmi pozitivně odráží na ekonomice pěstování. Tento parametr se stává v našem zrnovém segmentu téměř standardem.

Vlastnosti SY Torino:

 • zrnový potenciál má na úrovni FAO 350,
 • stabilita výnosu v různých lokalitách/podmínkách,
 • mohutná rostlina,
 • mohutná palice dosahuje až 20–22 řad zrn,
 • výborně uvolňuje vodu ze zrna před sklizní.

SY Premeo – stabilita ve všech směrech

Hybrid SY Premeo spadá do skupiny čistě zrnových materiálů odolných suchu, tedy je produktem maďarského šlechtitelského programu Artesian™. Uvedli jsme jej v sezoně 2019 na Slovensku, kde také potvrdil, že se jedná o velmi stabilní materiál s dobrou reakcí na intenzitu. Porost je velmi vyrovnaný, odolný poléhání, palice nasazené ve stejné výšce a jedna jako druhá. Právě touto vlastností hybrid SY Premeo výnosově překonává svoje konkurenty. Na rozdíl od hybridu SY Torino, který dokáže vzhledem a mohutností klasu ohromovat, SY Premeo ohromuje až při sklizni. Je pro něj také typický výborný zdravotní stav během vegetace.

Vlastnosti SY Premeo:

 • možnost jej umístit na horší i intenzivnější stanoviště,
 • plné doopylení špičky klasu,
 • výborně uvolňuje vodu ze zrna,
 • ekonomické pěstování, stabilita.

SY Infinitetitán na kukuřičném poli

Hybrid SY Infinite patří do skupiny duálních silážně-zrnových hybridů s FAO 380. Jedná se o nový materiál ze segmentu našeho stěžejního hybridu SY Triade. Tyto dva materiály na první pohled nejsou příliš odlišné, avšak SY infinite je znovu posunem kupředu ve výnosu zrna/škrobu a v silážních pokusech překonává v ČR i na Slovensku nejvýkonnější hybridy na trhu. Jedná se o vysokou rostlinu s mohutným olistěním. Hybrid SY Infinite přináší velmi spolehlivé výkony jak v sušších, tak intenzivních podmínkách (ve kterých se dokáže za péči náležitě odměnit).

Vlastnosti SY Infinite:

 • mohutný a pevný habitus rostliny,
 • klas dosahuje 16–18 řad zrn,
 • výborná reakce na intenzitu pěstování,
 • dobré kvalitativní parametry stravitelnosti a obsahu energie.

Přeji, ať vám naše nové hybridy přinesou v roce 2020 kvalitní úrodu, spokojenost a jen ty nejlepší zkušenosti, ať už si na nás příroda vymyslí cokoli.*

Ing. Matej Šoka

technický plodinový specialista Syngenta CZ/SK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *