České odrůdy ze šumavských kopců

Pomineme-li srovnatelnou kvalitu hlíz, tak odrůdy brambor vyšlechtěné v České republice mají proti zahraničním řadu výhod. V domácím prostředí dávají optimální výnosy, mají zpravidla vyšší odolnost vůči virovým a skládkovým chorobám a výchozí materiál pro další množení je levnější. České odrůdy se už prosazují v rámci celé Evropy, takže jejich množitelé mohou vyvážet kvalitní sadbu za dobré ceny. Všechny tyto přednosti splňují i odrůdy brambor vyšlechtěné společností VESA Velhartice, a. s.

Přesvědčit se o tom mohly desítky pěstitelů brambor na tradičním setkání ve Velharticích. VESA Velhartice a. s. připravila pro bramboráře velice zajímavý odborný program. Představeny byly novinky v sortimentu odrůd společnosti VESA i aktuální informace o pěstování a šlechtění brambor. Značný prostor byl věnován současnému velhartickému sortimentu odrůd a obchodu s bramborami v České republice i v Evropě. Další vystoupení odborníků se týkala českého bramborářství v roce 2019, systému ochrany brambor, aktuálních otázek technologie jejich pěstování a stavu množitelských porostů. Blok přednášek byl také zaměřen na škrobárenské brambory.

Vývoj množitelských ploch je pro společnost VESA Velhartice velice příznivý, její odrůdy zaujímají každoročně větší plochu množení. „V porovnání s ostatními českými šlechtiteli máme největší množitelské plochy brambor v České republice, kolem 360 hektarů,“ řekl přítomným ředitel společnosti VESA Velhartice Ing. Viktor Kopačka. „Dalších devadesát hektarů množitelských ploch je v zahraničí. Zatímco u ostatních českých šlechtitelů množitelská plocha klesá, my ji od roku 2014 pravidelně zvyšujeme, každý rok  přibližně o dvacet procent, což představuje asi 60 hektarů. Letos máme dokonce třetí největší množitelskou plochu brambor z firem, které zastupují odrůdy na českém trhu, před námi jsou pouze dva zahraniční zástupci.“*

Celou reportáž si můžete přečíst v Zemědělci č. 32.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *