Černý jako havran pro výživu koní

Na slavnostním zahájení mezinárodních veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina se tradičně udělují ceny Grand Prix nejlepším exponátům. V kategorii osivo, sadba, hnojiva a ochranné prostředky zvítězil oves setý černopluchý Raven, který byl vyšlechtěn společností Selgen, a. s., na šlechtitelské stanici Krukanice.
Jak uvedl obchodní ředitel společnosti Ing. Jan Krouský, Raven je v sortimentu ČR první registrovanou odrůdou ovsa s černou pluchou. Tato odrůda se výnosově ani zdravotně zásadně neliší od žlutozrnných typů. „V registračních zkouškách dosáhl Raven výnosu 96 % na kontrolní (žlutozrnné) odrůdy, což je v porovnání s jinými odrůdami v zahraničí vůbec nejvyšší číslo,“ vysvětlil Ing. Krouský.
Raven je polopozdní odrůda s dobrou odolností vůči poléhání. Hodí se do všech oblastí pěstování ovsa a nemá žádné speciální nároky na agrotechniku. Jeho předností je vysoká objemová hmotnost a obsah bílkovin.
Právě pro vysoký obsah bílkovin je vhodný pro výživu sportovních a chovných koní. „Při šlechtění jsme počítali s podporou chovatelů koní. Například ve Francii nebo Německu má pěstování černopluchého ovsa dlouhou tradici a chovatelé si ho z těchto zemí dováželi,“ přiblížil důvod šlechtění netradičně zbarveného ovsa v ČR obchodní ředitel.
Podle Ing. Krouského odrůda Raven zajímavě doplňuje domácí sortiment. Stoupající stavy koní u nás, stejně jako zvýšené nároky na kvalitní krmivo můžou této odrůdě přinést významné postavení na trhu. Posledním důkazem toho, že Raven má směle nakročeno, je i zájem ze strany významných chovatelů koní. „Technologické problémy s výrobou osiva budeme řešit úzkou specializací čističek tak, abychom docílili maximální odrůdové čistoty,“ doplnil Ing. Krouský.
Společnost Selgen přichází na trh s dalšími novinkami. Jednou z nich je poloraná ozimá pšenice Sultan s pekařskou kvalitou A. Dalším přírůstkem v sortimentu je ozimá pšenice Sakura. Jde o polopozdní krmnou odrůdu s vysokým výnosovým potenciálem. „Díky jakostním parametrům se nepochybně uplatní i nová žlutozrnná odrůda hrachu Slovan. Velkou šanci na registraci mají dvě chlumecké odrůdy jetele lučního Bonus a Garant,“ dodal obchodní ředitel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *