Bohatý sortiment řepky a pšenice

Obilniny a řepka jsou tradičními plodinami, které v Nabočanech v rámci zemědělské výstavy Naše pole prezentuje firma Saatbau Česká republika s. r. o. Mezi nosné odrůdy ozimé pšenice patří Advokat, Balitus a Tonnage, k novinkám se řadí Aurelius a Activus a především Tiberius. V nabídce novinek ozimé řepky této firmy nalezneme hybridní odrůdu Artemis a liniovou Timothy.

Tiberius (B) je novou odrůdou ozimé pšenice, která by podle Bc. Miroslava Vencla, obchodního zástupce společnosti Saatbau pro severovýchodní Čechy, měla do budoucna nahradit Balitus. Jde o plastickou odrůdu nižšího vzrůstu, nepoléhavou, s dobrou objemovou hmotností a vysokým výnosovým potenciálem. V současné době navíc s odolností vůči žluté rzivosti pšenice. Určena je pro pečivárenské nebo krmné využití. Tato odrůda bude podle obchodního zástupce v letošním roce v omezeném množství již k dispozici pěstitelům.

Mezi novější ozimé pšenice patří také dvojice osinatých odrůd Aurelius (E) a Activus (A). Předností rané až polorané moderní odrůdy Aurelius je podle Bc. Vencla vysoká odolnost vůči stresu ze sucha. V Rakousku takovému typu odrůd přidělují značku KLIMAFIT. Aurelius velmi dobře snáší přísuškové lokality, ve kterých poskytuje i vysoký výnos zrna, upozornil řečník s tím, že ji doporučují do teplejších oblastí. Pro chladnější lokality je pak vhodnější plastická pšenice Activus (A), která se opět vyznačuje vysokou odolností vůči stresu ze sucha. Odrůda dobře snáší i pozdní setí.

Sortiment ozimé řepky společnosti Saatbau zahrnoval v Nabočanech hned dvě zajímavé novinky. Hybridní středně ranou odrůdu Artemis a liniovou Timothy. Artemis se podle Bc. Vencla stal nejvýnosnější odrůdou řepky zkušenou v rámci tuzemských registračních zkoušek (2018–2020), a to jak v teplé, tak chladné oblasti (s vyššími výnosy v chladné oblasti). Rychlý počáteční růst umožňuje výsev této odrůdy i v pozdějších termínech, pěstitelé by i přesto měli myslet na podzimní regulaci růstu. Artemis podle Bc. Vencla vyniká kombinací vlastností moderních odrůd, a to rezistencí vůči viru žloutenky vodnice, genem odolnosti proti fomě Rlm7 a geneticky podmíněnou nepukavostí šešulí. Mezi jeho další nepřehlédnutelné vlastnosti patří robustní vzrůst a odolnost vůči poléhání. Disponuje také vysokým obsahem oleje v semeni.

Liniová odrůda Timothy má na rozdíl od Artemisu pozvolný podzimní růst, proto ji Bc. Vencl doporučuje sít v rámci agrotechnického termínu, vhodná je i pro časné setí. Ani na jaře nejde do dlouživého růstu příliš brzy, a proto se hodí i do mrazových kotlin, kde díky zmíněné vlastnosti snáze unikne květnovým mrazíkům. Vyznačuje se střední odolností vůči všem sledovaným chorobám, lze ji podle informací společnosti Saatbau pěstovat i extenzivně s minimem nákladů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *