Barborka obecná v porostech polních plodin

Na okrajích porostů řepky, obilnin a dalších hospodářsky významných plodin je aktuálně k vidění barborka obecná. V posledních letech dochází k jejímu šíření ve všech oblastech České republiky. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Žlutě kvetoucí trsy připomínají svým habitem rostliny ředkve ohnice nebo hořčice. Jde o plevelný druh, který se rozšiřuje z příkopů a mezí na ornou půdu. Regulace je podle informací portálu možná, protože jde o dvouděložnou rostlinu ze stejného rodu, jako je řepka (čeleď Brassicaceae). Vzhledem k omezení postřiků do krajů polí se ale z okrajů může potenciálně šířit dále do polí, kde by do budoucna mohla představovat problém. Výskyt podporuje též management příkopů v blízkosti silnic.

Barborka obecná (Barbarea vulgaris) je vytrvalá bylina, 30–50 cm vysoká, lodyha zpravidla jen v horní polovině větvená, s větvemi přímými až odstálými. Listy peřenolaločné až peřenoklané, sytě tmavozelené, spodní řapíkaté, horní lodyžní listy slabě srdčitou až střelovitou bází přisedlé. Květenství tvoří hrozen zlatožlutých květů, bez listenů. Plodem jsou šešule. Kvete od dubna do června.

Chemické postupy se přímo proti barborce nepoužívají. Druh je citlivý vůči všem přípravkům, které se používají k regulaci dvouděložných rostlin v následné plodině, uvádí dále portál.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *