Alfou a omegou je dostatek vláhy

OSEVA, a. s., nabízí již šestým rokem pěstitelům v portfoliu odrůd označených PENAM DOPORUČUJE odrůdy potravinářské jakosti E a A, které mají nejen vysokou kvalitu, ale i komplex dalších požadovaných vlastností a především dobrý výnos. Letos jsou v sortimentu patnácti odrůd nově zařazeny odrůdy Tosca, Turandot a Tobak.

Ve Velkých Němčicích proběhl tradiční Den Penamu, na kterém se podílejí společnosti OSEVA, a. s., NAVOS, a.s., a AGROTEC. Zájemci si mohli v provozních podmínkách při komentované prohlídce vybrat tu správnou odrůdu do své pěstitelské oblasti. Akce se odehrála na pozemcích zemědělského podniku Zemos Velké Němčice na Břeclavsku.

Výnos bude kvůli suchu nižší

Letošní sucho a vysoké jarní i letní teploty způsobily problémy v celé republice, zvlášť negativně se však projevily na jižní Moravě, kde značně ovlivnily vegetaci porostů i jejich výnos. Před konáním polního dne spadlo ve Velkých Němčicích pouze 279 mm srážek a celý červen nepršelo. Ranější odrůdy byly navíc poškozené jarními mrazíky.

„V roce 2060 mají kvůli nedostatku vody výnosy ozimé pšenice poklesnout nejen na jižní Moravě, ale i v Evropě. Do budoucna se stane alfou a omegou dostatek vláhy a to, aby pěstitelé dokázali s vláhou co nejekonomičtěji a nejefektivněji hospodařit,“ konstatoval ředitel společnosti OSEVA, a. s., Ing. Ladislav Kulas.

Ing. Radek Košál z Agrofertu, a. s., řekl, že loni byl ve Velkých Němčicích průměrný výnos ozimé pšenice v rámci pokusu 8,5 t/ha . „Loňský rok byl velmi příznivý, letos se tomu bohužel nebudeme ani blížit,“ dodal. Představil také zajímavý poloprovozní pokus s hnojením pod patu a pokus, kde bylo aplikováno hnojivo Ensin, které má zajistit vyrovnanou a prodlouženou výživu rostlin prostřednictvím nitrátového a amonného dusíku po dobu více než deseti týdnů v závislosti na klimatických podmínkách. Zájemci si mohli prohlédnout devět variant s různými dávkami a aplikovaným hnojivem. K vidění byl i porost odrůdy Potenzial se stabilizátorem dusíku pro organická hnojiva PIADIN.

Jako další vystoupil Ing. Jan Kučera z Lovochemie, a. s. Informoval o tom, že půda ve Velkých Němčicích je alkalická, takže přístupnost fosforu je nižší. V půdě je podle něj přebytek hořčíku, který brání příjmu draslíku. Řešením je, jak uvedl, aplikace organické hmoty. Apeloval na pěstitele, aby nezapomínali na mikroprvky a věnovali se i listové výživě. „Někde může chybět mangan či měď, které následně limitují výnos v rozsahu 10 až 15 %,“ vysvětlil. Ing. Kučera.

Sortiment odrůd

„Skupina Agrofert  nabízí kvalitní odrůdovou skladbu, důraz klade i na úpravu osiva a logistiku,“ řekl Ing. Kulas. Odrůdy označené jako PENAM DOPORUČUJE jsou potravinářské jakosti E a A. Novinkami mezi letošními patnácti odrůdami jsou Tosca, Turandot a Tobak. Pro příští rok se testují odrůdy Arktis, Evina, Bodyček a Julie, které byly na Dnu Penamu označeny jako kandidáti Penamu. V poloprovozních pokusech bylo představeno 23 odrůd, z toho devět označených PENAM DOPORUČUJE a čtyři nominované na toto označení v roce 2015. Jako kontrolní byla třikrát použita odrůda Henrik.

Přehlídka techniky

V rámci akce proběhlo i defilé strojů z Divize závěsné techniky Agrotecu  a. s., která zabezpečuje dovoz značek Amazone, Kuhn, Pichon, Strautmann a Land Pride do České republiky a na Slovensko. Komentované přehlídky se ujal Ing. Martin Novák, marketingový specialista Agrotecu. „S označením Auto Command si můžete vybrat některý ze 17 modelů traktorů s výkony od 110 k, a to ve třech modelových řadách, konkrétně T6, T7 a T8. Plynulá převodovka Auto Command kombinuje mechanické a hydraulické prvky. Obsluha ocení jednoduché a logické ovládání složitých systémů. Traktory New Holland mají k dispozici přední odpruženou nápravu a odpruženou kabinu. Traktory s plynulou převodovkou mají i vyspělou elektronicky řízenou hydrauliku a čerpadlo s proměnlivým průtokem – axiální pístové čerpadlo LoadSensing,“ vysvětlil Ing. Aleš Pet,r Agrotec a. s.

Více informací naleznete v AGROFERTNEWS týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *