100 let od narození prof. Andreje Fábryho

Prof. Ing. Andrej, Fábry, DrSc., by se letos 17. září dožil sta let. Jedna z nejznámějších osobností české a slovenské zemědělské vědy v oboru rostlinné produkce a zejména teorie a praxe pěstování olejnin se do konce svého života (24. 2. 2010) aktivně zajímala o dění v oboru a porosty ozimé řepky, stále sledovala novinky v odrůdové skladbě, agrotechnice a v situaci na trhu s olejninami.

Krátké připomenutí tohoto výročí od doc. Ing. Petra Baranyka, CSc., ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin najdete v Úrodě č. 10/2019. Uvádí, že jeho bývalí žáci, dnešní agronomové, rádi vzpomínají na jeho přednášky na Vysoké škole zemědělské a nezapomínají ani na polní kázání, kterými se nesmazatelným způsobem zapsal do úspěšné historie pěstování této významné olejniny v České republice i na Slovensku.
Byl zakladatelem Systému výroby řepky a Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin v bývalém Československu. Velmi přispěl k tomu, že se řepka stala pro dnešní zemědělství ekonomicky významnou komoditou.
Prof. Fábry se však věnoval kromě řepky i mnoha dalším olejninám. Zejména v 50. a 60. letech minulého století prováděl výzkum na slunečnici, hořčici, sóji, krambe, perile, lalemancii, lničce a některých dalších rostlinných druzích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *